SHBA po dërgon një sistem raketash mbrojtës ajror Patriot dhe një luftanije në Lindjen e Mesme mes tensioneve në rritje të Iranit.

USS Arlington, i cili transporton automjete dhe avionë amfibë, do të bashkohet me grupin grek të USS Abraham Lincoln në Gjirin Persik, thonë zyrtarët.

Bombarduesit e SHBA B-52 kanë arritur gjithashtu në një bazë në Katar, tha Pentagoni.

Ai tha se lëvizjet ishin një përgjigje ndaj kërcënimeve të operacioneve të mundshme kundër forcave amerikane në rajon nga Irani.

SHBA ka dhënë pak informacion në lidhje me natyrën e saktë të kërcënimit të raportuar, të cilin Irani e ka hedhur poshtë si të pakuptimtë. Teherani i ka përshkruar vendosjet si "luftë psikologjike" që kanë për qëllim frikësimin e vendit.

Ndërkohë agjensia e lajmeve gjysmë zyrtare e Iranit, Isna citoi një klerik të lartë iranian, Yousef Tabatabai-Nejad, të thoshte se flota ushtarake e SH.B.A.-së mund të "shkatërrohej me një raketë".

/Ora News.tv/