Një hotel luksoz saudit që shërbeu si qendër e burgimi që nga muaji nëntor për dhjetra princa dhe zyrtarë të lartë të akuzuar për korrupsion është rihapur, edhe pse ishte njoftuar se do të hapej me 14 shkurt për Shën Valentin.

Stafi i pritjes së Ritz-Carlton, hotelit prestigjioz me pesë yje në Riyad, tha për BBC se hoteli  tashmë do të priste mysafirë.

Më shumë se 200 princa, ministra dhe biznesmenë u mbajtën si të burgosur në hetim në këtë hotel dhe hotele të tjera.

Në fund të janarit, zyra e prokurorisë së Arabisë Saudite tha se më shumë se 100 miliardë dollarë ishin gjetur.

Ajo ndoqi vendbanimet financiare të dakorduara me ato që mbaheshin.

Zyra e prokurorit të përgjithshëm tha se 56 vetë ishin  ende në hotel në kohën kur u hap për turistët, edhe pse disa raporte thanë se të paraburgosurit e mbetur ishin zhvendosur nga Ritz-Carlton në një burg.

Arrestimet erdhën pas krijimit të një task-force anti-korrupsion të kryesuar nga princi i fuqishëm i kurorës Mohammed bin Salman.

Midis atyre që janë liruar ishin princët me ndikim si investitori miliarder Alwaleed bin Talal, shefi i rrjetit televiziv MBC Waleed al-Ibrahim dhe ish-shefi i gjykatës mbretërore Khalid al-Tuwaijiri.

Raportet e medias sugjeruan se marrëveshja e z. Ibrahim mund të ketë përfshirë pjesën e tij kontrolluese në MBC,  kompania më e madhe e medias në Lindjen e Mesme.

/Ora News.tv/