Irani dhe Siria do të vazhdojnë sulmet mbi periferitë e Damaskut që mbahen nga "terroristët", por diku tjetër respektojnë një rezolutë të Kombeve të Bashkuara duke kërkuar një armëpushim 30-ditor në të gjithë Sirinë, tha shefi i stafit ushtarak iranian të dielën.

"Ne do t'i përmbahemi rezolutës së armëpushimit, Siria gjithashtu do të përmbahet. Pjesët e periferisë së Damaskut, të cilat mbahen nga terroristët, nuk mbulohen nga armëpushimi dhe pastrimi (operacionet) do të vazhdojë aty," tha gjenerali Mohammad Baqeri, cituar nga agjencia e lajmeve Tasnim.

Këshilli i Sigurimit i OKB bëri thirrje për armëpushimin 30-ditor në Siri të shtunën për të lejuar dërgesat e ndihmës dhe evakuimet mjekësore.

Vota unanime erdhi pasi aeroplanë luftarakë goditën Ghouta Lindore, enklavën e fundit rebele pranë kryeqytetit të Sirisë, për ditën e shtatë radhazi duke shkaktuar vdekjen e qindra civilëve.

/Ora News.tv/