Gjykata e Tiranës ka liruar 34 nga 37 personat e arrestuar për aktet e dhunës në protestën e 13 prillit të organizuar nga opozita para Kryeministrisë. 

Trupa gjykuese vendosi masën e sigurisë arrest shtëpie për 2 dy protestues, Shemsi Kaloshin e Gezim Almetën dhe 32 u lanë me detyrim paraqitje.

Ndërsa tre protestues, Armando Gecaj, Edmond Bushi dhe Dainel Gjata mbetën në qelitë e paraburgimit.

Mësohet se prokuroria ka kërkuar "arrest me burg" për 16 prej të ndaluarve dhe "detyrim paraqitje" për 21 të tjerë.

Sekretari i Përgjigjshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi, duke folur pas vendimit të gjykatës garantoi qeverinë se sa më shumë protestues të fusë në burgje aq më shumë do mblidhen në protestat e opozitës kundër tyre.

"Të jetë i sigurtë së nëse vazhdon me dhunën ndaj protestuesve, dhuna do i kthehet mbrapsht,"-deklaroi Bardhi.

Mbi të arrestuarit rëndojnë katër akuza: "Kundërshtimi i punonjësit të policisë së rendit publik”, “Goditje për shkak të detyrës” “Prishja e qetësisë publike” “ Shkatërrimit të pronës me zjarr” dhe " Shkelja e rregullave mbi lëndet plasëse, djegëse dhe radioaktive”.

Për protestën janë proceduar penalisht edhe 23 persona të tjerë. Nga protesta e opozitës pati 5 punonjës policie të lënduar, disa protestues po ashtu, por dhe përfaqësues të medieve.

Për sulmet dhe veprimet e dhunshme janë arrestuar shtetasit:

1.   Fjordi Rustem Çocka, i datelindjes 29.07.1982 banues ne Korçe.

2.   Mirandi Fatmir Çocka i datelindjes 31.07.1984 , banues ne Korçe

3.   Armandi Shpetim Kreka, i datelindjes 17.09.1999 , banues ne Korçe

4.   Oltian Tufik Ramesaliu, i datelindjes 20.03.1991, banues ne Burrel.

5.   Nikolin Niko Bezati, i datelindjes 18.07.1996 , banues ne Korçe.

6.   Adriatik Maliq Bezati, i datelindjes 31.01.1987 ,banues ne Korçe.

7.   Erjon Shkelqim Debrova, i datelindjes 08.07.1995 , banues ne Elbasan.

8.   Demokrat Gjergj Mema, i datelindjes 19.03.1995 , banues ne Elbasan.

9.   Ilion Kastriot Dedja, i datelindjes 13.01.1993 , banues ne Elbasan.

10. Algert Xhavit Xhekaliu, i datyelindjes 13.10.1988 , banues ne  Burrel.

11. Fran Gjok Gjoka , i datelindjes 03.03.1985 , banues Shkoze, Tirane.

12. Gezim Maliq Almeta i datelindjes 10.02.1990 , banues ne Tirane.

13. Alfed Agron Gusha i datelindjes 26.01.1968 , banues ne Librazhd.

14. Feim Xhevdet Bogdani , i datelindjes 19.08.1971 ,ne banues ne Librazhd.

15. Shemsi Sherif Kaloshi dtl.05.05.1996 lindur ne Kukes dhe banues Bathore Kamez.

16. Aleksandro Lulezim Zhupa dtl. 03.02.1997 lindur ne Delvine dhe banues Tirane.

17. Bledar Gezim Dulo dtl.21.07.1982 lindur Korçe dhe banues Tirane

18. Renco Arbion Dapi dtl.16.03.2000 lindur dhe banues ne Tirane.

19. Admiral Xhevahir Rama, i datelindjes 09.11.2000, banues Tirane.

20. David Martin Rakaj, i datelindjes 30.01.1981, banues në Shkoder.

21. Tahir Alush Kaja, i datelindjes 20.05.1999, banues në Kavaje.

22. Halit Reshit Roçi, i datelindjes 15.03.1997 , banues ne Kavaje.

23. Orisard Sabah Sinaj, i datelindjes 28.08.2000 , banues ne Domje, Tirane

24. Mustafa Bardhyl Petja, i datelindjes 20.01.1999 , banues ne Kavaje.

25. Dario Florenc Mankollari , i datelindjes 20.04.2000 banues ne Laprake , Tirane.

26. Aredi Rakip Skora , i datelindjes 12.09.1995 , banues ne Tirane.

27. Armando Kujtim Gecaj, i datelindjes 18.04.1993 , banues ne Tropoje.

28. Erlind Hekuran Nela, i datelindjes 29.08.1996, banues ne Lushnje.

29. Dainel Ilir Gjata , i datelindjes 05.07.1994 , banues ne Lushnje

30. Klajdi Mesit Sula, i datelindjes 11.01.1998 , banues ne Berat.

31. Muhamed Luljeta Bisha , i datelindjes 29.07.1999, banues ne Berat.

32. Edmond Lik Bushi , i datelindjes 29.07.1992 , banues ne Tirane.

33. Abdyl Shaqir Palushi, i datelindjes 22.03.1958 , banues ne Tirane.

34. Hans Alban Tahiri i datelindjes 01.03.2002 , banues ne Tirane

35. Eris Enver Agalliu , i datelindjes 29.08.2000 ,banues ne Cërrik

36. Luzian Luan Zylyftari dt.02.09.1990 me banim  ne Skrapar.

37. Renato Kujtim Bejkollari dt.26.01.1988 banues ne Tirane.


/Ora News.tv/