Ministri i brendshëm francez e ka quajtur udhëheqësin çeçen, Ramzan Kadyrov, një "diktator" pasi tha se sulmuesi i së shtunës i Parisit ishte rritur dhe radikalizuar në Francë.

Kadyrov reagoi pas stuhisë së titujve të mediave, ku sulmuesi i së shtunës në Paris, Khamzat Azimov, u tha se ishte me origjinë çeçene. Ai vrau një person dhe plagosi 4 të tjerë.

Kadyrov tha se nëse tha se ndërsa 21-vjeçari kishte lindur në Çeçeni, ai kishte kaluar pothuajse gjithë jetën e tij në Francë.

"Ai mund të ketë lindur në Çeçeni, por ai u rrit në shoqërinë franceze, ku personaliteti i tij, mendimet dhe bindjet e tij u formuan", shkruante Kadyrov në telegram.

Por ministri i brendshëm francez Jean-Yves Le Drian u përgjigj duke sulmuar Kadyrovin.

"Nuk mund të marrim leksione për të mësuar nga një diktator, i cili nuk respekton hapat e parë që vendi i tij po bën drejt sundimit të ligjit dhe që gjithashtu e di shumë mirë se ka mijëra çeçenë që luftojnë në anën e [ISIS ]", tha Le Drian për AFP.

Familja e Azimov e mori sulmuesin nga Çeçenia kur ishte katër vjeç. Ai ishte një shtetas francez që nga viti 2010. Sipas Kadyrov, ai gjithashtu mbante një pasaportë ruse, por nuk u ripërtëriu kur Azimov ishte 20 vjeç.

Sulmuesi i Parisit ka qenë në listën e të vëzhguarve nga autoritetet franceze që nga viti 2016, por nuk bënë asgjë për të parandaluar sulmin me thikë mbrëmjen e së shtunës së shkuar.

Duke parë numrin e lartë të çeçenëve në radhët e të ashtuquajturit Shteti Islamik, Kadyrov ka shprehur qëndrim të ashpër ndaj terrorizmit, madje duke propozuar një dënim me vdekje për rekrutuesit ekstremistë.

/Ora News.tv/