Kryediplomati amerikan Mike Pompeo i ka siguruar Koresë së Veriut se Shtetet e Bashkuara do të japin ndihma për të rindërtuar vendin, me kusht që regjimi verior të pranojë çarmatosjen bërthamore. Oferta e sekretarit të shtetit vjen në prag të samitit historik mes presidentit amerikan Donald Trump dhe udhëheqësit koreano-verior Kim Xhong-un.

Shtetet e Bashkuara do të ndihmojnë Korenë e Veriut të rindërtojë ekonominë, vetëm nëse Peniani pranon të heqë dorë nga armët bërthamore. Ka qenë kjo oferta e sekretarit amerikan të shtetit Mike Pompeo, nga një konferencë për shtyp me gazetarët, pas bisedimeve me ministren e jashtme koreano-jugore në Uashington.

“Nëse kryetari Kim Jong-un zgjedh rrugën e duhur, do të ketë një të ardhme plot paqe dhe mbarësi për popullin e Koresë së Veriut. Nxis Penianin të ndërmarrë një aksion të guximshëm për t’u çarmatosur sa më shpejt,”-deklaroi Pompeo. Por sekretari i shtetit theksoi se diçka e tillë do të kërkojë një “verifikim rrënjësor” nga Shtetet e Bashkuara dhe kombe të tjera.

Më tej gjatë konferencës, sekretari i shtetit pohoi se ai kishte patur bisedime të mira me udhëheqësin verior Kim Jong-un nga takimi i tyre në Penian, më herët gjatë javës. Kujtojmë se gjatë kësaj vizite sekrete, Koreja e Veriut pranoi të lironte 3 të burgosur amerikanë, të cilët u kthyen në Shtetet e Bashkuara me sekretarin Pompeo.

Zhvillimet vijnë si përgatitje për samitin e ardhshëm mes presidentit Donald Trump dhe kryetarit Kim Jong-un, të cilët do të takohen në Singapor më 12 qershor. Dy udhëheqësit, të cilët kanë shkëmbyer kërcënime dhe ofendime më parë, e bënë publike datën pas bisedimeve historike mes dy Koreve në muajin prill.

/Ora News.tv/