Pasagjeri i një aeroplani ka hapur aksidentalisht një derë evakuimi, ndërsa priste të merrte fluturimin ajror në jug-perëndim të Kinës.

 Njeriu, i quajtur Chen, pretendoi se në kabinë ishte 'shumë nxehtë dhe i mbytur' dhe hapi derën emergjente për ajër të freskët.

Z. Chen është arrestuar për 15 ditë. Kompania ajrore me çmim të ulët "Lucky Air" pretendoi se do të kërkonte kompensim nga udhëtarët.

Incidenti ndodhi pasi aeroplani u ul në aeroportin Mianyang Nanjiao dhe u parkua në platformë më 27 prill, njoftoi Guancha.cn.

Aeroplani u ngrit në Sanya në provincën Hainan në jug të Kinës dhe u ul në Mianyang pas një fluturimi prej dy orë e 40 minuta, sipas orarit.

Aeroporti Mianyang Nanjiao publikoi një deklaratë që tha se z. Chen hapi një derë emergjente në anën e majtë të avionit ndërsa pasagjerët e tjerë po përgatiteshin të largoheshin.

Ai e ngriti shulën dhe dera e evakuimit u hap automatikisht.

Z. Chen u arrestua menjëherë nga policia e aeroportit.

Ai u dorëzua më vonë në Byronë e Sigurisë Publike të Mianyang, personeli i të cilave u mor në pyetje dhe më pas u arrestua për 15 ditë.


/Ora News.tv/