Anglia nuk arriti të kualifikohet për në finalen e madhe të Moskës në Kupën e Botës, Rusi 2018, por trajneri i tyre, Gareth Southgate është shprehur mjaft i lumtur për mënyrën se si luajti skuadra. Pas ndeshjes Southgate theksoi se eksperienca e paktë e këtyre futbollistëve në turne të këtij niveli ndikoi tek eliminimi i "Tre Luanëve".

"Ne e dinim se skuadra që sollëm ishte skuadra më e papërvojë në këtë turne dhe e vetmja mënyrë që ne do ta rritim këtë është duke luajtur në më shumë lojëra të turneut. Luka Modric dhe Ivan Rakitiç kanë luajtur në ndeshje të mëdha. Unë jam jashtëzakonisht krenar nga mënyra se si luajtën lojtarët dhe mund të shohim nga reagimi i mbështetësve, ata ndjehen vërtetë krenarë.

"Ishte e vështirë të thuhej ndonjë gjë që do t'i bëjë ata të ndjehen më mirë. Ata nuk e kanë përjetuar atë para se të luajnë me Anglinë dhe gjithashtu tregon se mund të jetë një eksperiencë e paharrueshme për vendin e tyre.

"Sa i përket takimin, në pjesën e parë ishim me të vërtetë mirë dhe patëm shanset. Ne kemi humbur "rrugën" pak pas golit të tyre. Ndoshta në atë moment ne ishim lodhur pak, në vend që të përpiqeshim të kontrollonim ndeshjen.

"Ne kemi marrë më pas kontrollin në kohë shtesë dhe kemi treguar qetësi. Futbolli i knockout është margjina e hollë.Kur ju keni magji në një ndeshje kundër një skuadre me cilësi ju duhet t'i numëroni ato. Ne na duhej një gol i dytë.

"Mendoj se po shikojmë se si mund ta frenojmë rrjedhën, por nuk kemi pasur ndryshime të qarta që mund të bëjmë për ta ndryshuar atë, por vetëm duhet të tregojmë më shumë qetësi."-deklaroi Siuthgate në konferencën për shtyp.

Pavarësisht disfatës, Anglia nuk është eliminuar akoma nga Botërori, pasi të shtunën në mbrëmje do të diskutoj me Belgjikën për pozitën më të ulët në pod, në finalen e vogël, për vendin e 3-të.

/Ora News.tv/