Një specie e re dinozauri u zbulua në Australi, saktësisht dy fragmente të nofullës, për here të parë në gati një shekull.

Dinosauri i ri australian, i quajtur Weewarrasaurus pobeni, ishte rreth madhësisë së një qeni të madh.

Krijesa e lashtë ishte një dinosaur ornitopod, pjesë e një grupi të llojeve të vogla  që lëviznin në dy këmbë.

Një fragment i nofullës së Weewarrasaurus pobeni u gjet thellë në një minierë nëntokësore në lokalitetin e Wee Warra, pranë Uellsi i Ri Jugor

Fosili u analizua nga një ekip paleontologësh nga qendra opale Australiane dhe Universiteti i New England dhe Queensland.

"Ashtu si të gjitha fosilet nga minierat Opal Ridge Lightning, nofulla e ulët e Weewarrasaurus pobeni ruhet në opal", tha Dr Phil Bell dhe bashkëpunëtorët e Universitetit të New England.

 "Dhëmbët e nofullës së Weewarrasaurus pobeni është një zbulim tepër i rrallë dhe i pamundur", tha Dr. Jenni Brammall, drejtor i qendrës Opale Australiane

.

/Ora News.tv/