Dy zjarre të ndara shpërthyen në blloqet rezidenciale të larta në Londër dhe Glasgow mëngjesin e përvjetorit të parë të zjarrit të Grenfell Tower.

Tetë vetë u trajtuan në spital për shkak të tymit pasi një zjarri në një kuzhinë në një banesë në katin e 14-të në zonën Gorbals të Glasgow.

Video nga rezidenca "Stacey Holmes" tregoi tym të zi që dilte nga disa kate. Një fqinj i cili ishte bllokuar në banesë në kohën e videos u shpëtua më vonë.

Alan Fairbairn, menaxheri i zonës së shërbimit zjarrfikës dhe të shpëtimit, tha se flakët u vunë nën kontroll brenda një ore dhe tetë nga ata që u shpëtuan u dërguan në spitalin universitar të Mbretëreshës Elizabeth, në Glasgow.

Fraser Stewart, drejtori i shoqatës së banesave të Re Gorbals, që drejton bllokun, tha se rreth 30 shtëpi u evakuuan.

Orë më parë, rreth 180 njerëz u larguan nga shtëpitë e tyre dhe gati 60 zjarrfikës dhe tetë motorë zjarri u dërguan për të trajtuar flakën e parë, e cila shpërtheu në katin e 12-të të bllokut në Elmira Street, Lewisham, në jug të Londrës.

Një sistem spërkatës, një tipar sigurie që nuk ishte instaluar në Grenfell, ishte në gjendje të shtypte zjarrin. Brigada e zjarrfikësve në Londër e shpalli flakën nën kontroll në 6.02.

Në Lewisham, banorët u ankuan për mungesën e alarmeve të zjarrit.

/Ora News.tv/