Vëzhgimet e para të afërta nga anija kozmike Juno e NASA-s kanë kapur retë e tmerrshme dhe ciklonet e fryra që nxisin sistemet gjigante të motit në planetin më të madh në sistemin diellor.

Sonda 1.1 miliardë dollarëshe u fut në orbitë rreth Jupiterit në korrik të vitit të kaluar në një mision për të shqyrtuar retë e dendura që mbulojnë planetin dhe mësojnë se si bota e huaj u formua rreth diellit të sapolindur 4.5 bn vjet më parë.

"Ne ishim të gjithë të lumtur kur imazhet zbritën. Duhet të jeni të duruar, por shpërblimet janë fantastike ", tha Fran Bagenal, një fizikan hapësinor në Universitetin e Kolorados, i cili u bashkua me misionin Juno më shumë se një dekadë më parë.

/Ora News.tv/