Pasditen e sotme vendi është përfshirë nga moti i keq dhe me reshje shiu. Në qytetin e Vlorës është rrezikuar edhe një veliere, në bordin e së cilës ndodhen dy persona, trustë  holandeze të cilët kanë mbërritur në Vlorë nga Korfuzi.

Në operacionin e shpëtimit morën pjesë roja bregdetare, pjese e Flotiljes Detare te Forcave te Armatosura, ne bashkepunim dhe me Policine kufitare

Dy personat  hollandeze kishin dalë në cekine me mjetin lundrues me emer ZVESCITA dhe rrezikonin të mbyteshin.

Nga ana e anijes së rojes bregdetare është bërë e mundur shpëtimi i personave dhe shoqerimi i velieres drejt portit të Vlorës.

/Ora News.tv/