Të paktën 29 persona janë lënduar pasi një zjarr masiv ka shpërthyer në një target me pasagjerë duke e detyruar që të ankorohej në Majorka.

Trageti ishte nisur drejt Algjerisë nga qyteti francez i Marsejës, kur zjarri shpërtheu në mbajtësen e ngarkesës. Rreth 20 makina janë dëmtuar nga flakët. Ndërsa 29 persona e lënduar janë jashtë rrezikur për jetën.

Në bordin e anijes Algerie Ferries ndodhesin 470 pasagjerë dhe 137 anëtarë të ekuipazhit në moentin kur ra zjarri dhe u evakuan kur targeti mbërriti në Majorka.

Shumica e udhëtarëve besohet të jenë francezë dhe algjerianë. Flakët janë vënë nën kontroll nga zjarrfikëset.

/Ora News.tv/