Presidenti i Venezuelës, Nikolas Maduro akuzoi administratën e Presidentit amerikan Donald Trump se po përpiqej që ta vriste atë.

I pyetur në lidhje me komentet e Maduros, një zëdhënës i Këshillit të Sigurisë Kombëtare në Shtëpinë e Bardhë tha: "preferenca e Amerikës për sigurinë, paqen dhe demokracinë e Venezuelës, mbeten të pandryshuara".

Opozita e Venezuelës thotë se Maduro lobon me akuza të ashpra ndaj armiqve për të shmangur paaftësinë e tij.

Pothuajse 2 milionë venezuelianë janë larguar nga shteti i pasur me naftë që nga viti 2015, të dëbuar nga mungesa e mjekësisë, inflacionit në rritje dhe krimeve dhe dhunshme.

Uashingtoni ka vendosur sanksione ndaj Venezuelës, duke denoncuar Maduron si një diktator i cili ka anuluar të drejtat e njeriut dhe ka sjellë një shkatërrim ekonomik.

Shtëpia e Bardhë akuzoi qeverinë e Maduros të mërkurën për përfshirjen në vdekjen e një politikani të burgosur venezuelian, të cilin autoritetet thonë se vrau veten por që partitë e opozitës thanë se u vra.

/Ora News.tv/