Portieri egjiptian, Essam El-Hadary ka hyrë në historinë e Kupës së Botës, pasi bëhet lojtari më i vjetër që aktivizohet në një ndeshje të këtij niveli.

El Hadary, i cili është 45 vjeç dhe 161 ditë, është në Kupën e Parë Botërore të Faraonëve.

Portieri thyen kështu rekordin e mëparshëm, mbajtur nga portieri i Kolumbisë, Faryd Mondragon, i cili ishte 43 vjeç dhe tre ditë i vjetër kur ai u shfaq në Kupën e Botës në vitin 2014.

Portieri El Hadari është preferuar nga tekniku i kombëtares së "faraonëve" Hector Cuper si titullarë në ndeshjen e tretë të Grupit A, pikërisht përballë Arabisë Saudite.

Duke folur në një konferencë për shtyp përpara se ai të konfirmohej, El-Hadari tha:

"Natyrisht që çdo lojtar dëshiron të vendosë një rekord, jo vetëm do të jetë arritja ime, por edhe një arritje për Egjiptin".

Ndeshja mes Arabisë Saudite dhe Egjiptit është e vlefshme për Grupin A të Kupës së Botës.

/Ora News.tv/