Shkrimtari i mirënjohur i Izraelit, Amos Oz, vdiq të premten në moshën 79 vjeçare.

"Babai im i dashur sapo ka vdekur nga kanceri pas një përkeqësimi të shpejtë", tha në një deklaratë të shkurtër vajza e tij Fania Oz-Salzberger. Oz vdiq "në paqe në gjumin e tij, i rrethuar nga të dashurit", tha ajo, duke i bërë thirrje publikut të respektojë privatësinë e familjes.

Oz ishte një nga shkrimtarët më të njohur të Izraelit dhe u konsiderua nga presidenti i Izraelit të premten si "shkrimtari më i madh" i vendit.

Ai ka fituar dhjetëra çmime, duke përfshirë çmimin e Izraelit dhe çmimin gjerman Goethe, ndërsa librat e tij janë përkthyer në 45 gjuhë. Ai është përmendur në mënyrë të përsëritur si një kandidat kryesor për Çmimin Nobel për Letërsi.

I lindur në Amos Klausner në Jerusalem në vitin 1939, qyteti do të ofronte një pikturë për shumë prej veprave të tij, që përfshinte gjithashtu "Kutinë e Zezë" dhe "Në Tokën e Izraelit".

Konsiderohet si një nga autorët më të suksesshëm në historinë e letërsisë izraelite, Oz ishte gjithashtu ndër aktivistët më të zëshëm të vendit dhe mbështetësi i zëshëm i zgjidhjes së çështjes Izrael-Palestinë. Oz kërkonte zgjidhje me dy shtete që jetonin pranë njëri-tjetrit.

"Pika fillestare e Sionit ka qenë gjithmonë e thjeshtë: Ne nuk jemi vetëm në Izrael dhe në Jerusalem, dhe as nuk jemi palestinezë. Nuk mund të bëhemi një familje e lumtur ", tha autori në një intervistë në vitin 2015.

"Ka një mënyrë tjetër: Ata nuk shkojnë kudo, nuk kanë ku të shkojnë; ne nuk kemi ku të shkojmë. Shtëpia duhet të ndahet në dy familje", tha Oz, bashkë-themelues i grupit "Peace Now (Paqe tani)".

Pas lajmit për vdekjen e tij i njoftuar pasditen e sotme, i gjithë spektri izraelit ka shprehur ngushëllime.

"Një tregim për dashurinë dhe dritën dhe tani errësirën e madhe", tha Presidenti Reuven Rivlin, duke iu referuar veprës autobiografike të Oz-it "Rrëfim për dashurinë dhe errësirën"(i përkthyer edhe në shqip), e cila u shndërrua në film nga Natalie Portman.

"Trishtimi ka zbritur mbi ne," tha Rivlin, duke e quajtur Oz "shkrimtarin tonë më të madh" dhe "një gjigant të shpirtit".

"Amos Oz do të mbahet mend si një gjigant! Shkrimi i tij ka ndikuar te gjeneratat e izraelitëve, hebrenjve dhe pasuesve në mbarë botën", tha Isaac Herzog, kryetari i Agjencisë hebraike dhe ish-kreu i Partisë Laburiste. "Gjuha e tij origjinale dhe e pasur, forca e tij morale dhe lufta për drejtësi dhe paqe do të jenë trashëgimia e tij e përjetshme. Ngushëllime të përzemërta për familjen e tij! "

Ministri i Kulturës Miri Regev, i cili shpesh ishte në kundërshti me pikëpamjet politike të Oz, tha se veprat e tij "shkuan rreth botës dhe i frymëzuan zemrat tona".

"Kam takuar Amos Oz disa herë dhe madje kam debatuar me të. Ai ishte një person që luftonte për barazi duke i dhënë fund okupimit dhe për paqen", tha ai.

"Ai nuk kishte frikë të fliste atë që mendonte dhe ishte një talent i jashtëzakonshëm".

/Ora News.tv/