Krerët e Koresë së Veriut dhe Koresë së Jugut kanë rënë dakord të punojnë për të shpërbërë gadishullin e armëve bërthamore pas mbajtjes së takimit historik.

Njoftimi u bë nga Kim Jong-un i Veriut dhe Jaon-in e Koresë së Jugut pas bisedimeve në kufi.

Gjithashtu ranë dakord të shtynin drejt kthimit armëpushimin që përfundoi Luftën Koreane në vitin 1953 në një traktat paqeje këtë vit.

Sipas BBC, gjithcka ka ardhur vetëm disa muaj pas retorikës së luftës nga Koreja e Veriut.

/Ora News.tv/