Fansat e Meghan Markle kanë vënë re se aktorja amerikane ka një zakon, prek shumë flokëet e saj.

Pavarësisht viteve të përvojës në tapetin e kuq,ish ylli i Suits, 36 vjeç, është vënë re shpesh duke ngritur dorën në fytyrë dhe duke prekur flokët e saj gjatë paraqitjeve publike me Princin Harry.

Por a ka ndonjë rëndësi për gjestin ? Një ekspert i gjuhës trupore sigurisht mendon kështu.

Elizabeth Kuhnke, një trajnere e ndikimit pozitiv dhe autore e 'Language Body: Mësoni si t'i lexoni të tjerët dhe të komunikoni me besim', pohon se është një mekanizëm për të përballuar presionet për të qenë në nivelet mbretërore.

Ajo tha për 'Femail': "Është një gjest qetësues fizik dhe psikologjik kur ndihesh i stresuar, pakëndshëm ose bie shumë në sy".

"Është versioni i rritur i një fëmije që shtrëngon lodrën e preferuar, skajin e nënës ose dorën e babait kur ndihet i shqetësuar dhe nuk di se çfarë të bëjë apo të thotë".

Me sa duket ky është fakti që Meghan e bën aq shpesh në publik me të fejuarin e saj, ky është gjesti i saj mbrojtës.

"Kur ndihet nervoze , duke ditur se miliona njerëz janë duke e shikuar dhe gjykuar, prekja e kokës dhe e flokëve një tregues i gjendjes psikologjike të nevojës për të mbrojtur veten"-  shpjegoi ajo.

"Çdo lëvizje, gjest dhe zgjedhje e veshjeve po shqyrtohet"-  tha Elizabeth.

"Ajo nuk përfaqëson më veten si aktore, ajo gjykohet për përshtatshmërinë e saj si anëtare e familjes mbretërore".
/Ora News.tv/