Kim Jong-un i Koresë së Veriut  ka mbërritur në Pekin për një vizitë të panjoftuar, me ftesë të presidentit kinez Xi Jinping.

Kim do të jetë në Kinë deri më 10 janar me gruan e tij Ri Sol-ju, sipas raporteve të medias shtetërore.

Vizita vjen mes raportimeve se negociatat janë duke u zhvilluar për një samit të dytë midis Kim dhe Presidentit të SHBA, Donald Trump.

Të dy u takuan qershorin e kaluar, takimi i parë i tillë për një president në pushtet të SHBA.

Spekulimet u rritën të hënën se Kim po bënte udhëtimin e tij në Kinë pasi lajmet e Yonhap të Koresë së Jugut raportuan se një tren i Koresë së Veriut ishte parë duke kaluar kufirin.

Dhjetëra automjete dhe zyrtarë të sigurisë bllokuan rrugët rreth stacionit të trenit në qytetin kufitar Dandong.

Mysafirët e hotelit në Dandong nuk u lejuan gjithashtu të hynin në dhomat që ishin me pamje nga kufiri, dhe gazeta Kyodo  e quajti këtë një "veprim të dukshëm për të parandaluar që treni të shihej".

Të dy vendet konfirmuan vizitën të martën në mëngjes dhe treni i gjelbër dhe i verdhë i  Kim mbërriti në një stacion në Pekin të martën në mëngjes.

Treni, i njëjti i përdorur gjatë vizitës së parë të Kim në Kinë, ngjan me atë të përdorur nga babai i tij Kim Jong-il gjatë vizitave të tij në Kinë dhe Rusi më 2011.

Një autostradë me shumë roje sigurie, u pa më vonë për të çuar  makinën në qendër të Pekinit.

/Ora News.tv/