Skualifikimi i Brazilit nga Kupa e Botës "Rusi 2018" ka sjellë mjaft reagime nga figura të njohura botërore. Por përvec dështimit të Brazilit kanë dhe një koment për yllin e skuadrës, Neymar, i cili supozohej të udhëhiqte skuadrën drejt triumfit.

Jo, Neymar, t’i nuk do të jesh kurrë Pele. Fjale të Felipe Scolari-t, një nga ata që ka njohuri për botërorët dhe kampionët. Trajneri i fundit që ka udhëhequr “Seleçaon” në majën e botës dhe që ka punuar me yje, si Ronaldo, Ronaldinho dhe Rivaldo.

Talenti i Paris Saint-Germain mund të jetë pjesë e historisë, por nuk do të jetë kurrë një legjendë e futbollit, edhe pse ka vetëm një Pele. Scolari e ka përkufizuar Neymar-in “shumë spektakolar, si shumë lojtarë që vijnë nga periferia dhe që mësohen të luajnë mes rrugëve të qyteteve të mëdha”.

“Ka një koncept futbolli akoma shumë pak akademik, por nuk ka nevojë për këshillat e mia. Ai e di mirë si dhe ku duhet të përmirësohet për të arritur nivele shumë të larta. Natyrisht, Neymar është një lojtar shumë i mirë, por jo në nivelin e Pele, as atë të Messi dhe Ronaldo”, ka thënë Scolari.

/Ora News.tv/