Simone Inzaghi bën prapakthehu. Tekniku i Lazio-s ka dal në konferencë për shtyp përpara takimit delikat përballë Inter-it ku ka konfirmuar që Ciro Immobile dhe Stefan de Vrij do të jenë titullar që nga minuta e parë.

"Ne do të luajmë ndeshjen tonë të zakonshme, pavarësisht nga rezultati. Nuk e dimë se çfarë qëndrimi do të ketë Interi, por duhet të përqëndrohet vetëm tek vetja. Unë kisha dashur të shmangnim këtë përballje në javën e fundit, por arritëm dhe punuam për të qenë gati për këtë situatë. Ne biseduam shumë në dhomën e zhveshjeve të rinjtë e dinë se çfarë është në rrezik në fund të një sezoni shumë të gjatë. Ne kemi nevojë për qasjen e duhur, të përqendruar, të përulur dhe për të shmangur gabimet.

"Immobile kishte një javë të madhe, ai punonte ditë e natë në stërvitje, ashtu si Luis Alberto dhe Parolo. Nesër do të jetë 21 ditë nga lëndimi i Immobile dhe nëse nuk do të ishte ndeshja e fundit e sezonit, unë do të kisha pritur për të ardhmen, por ai dëshiron të jetë atje me çdo kusht dhe ai do e nis titullarë.

"Felipe Anderson do të përpiqet të na ndihmojë dhe unë mendoj se ai do të jetë një protagonist nesër. Luis Alberto dhe Parolo nuk mund të luajnë, por do të jenë në stol me shokët e tyre deri në fund. Ka disa pikëpyetje rreth De Vrij, pasi është loja e tij e fundit në një fanellë të Lazios përpara se të bashkohet me Interin, kështu që duhet të luajë një lojë që do të vendosë në mënyrë efektive fatin e klubit të tij të ardhshëm. Unë jam i sigurt se ai dëshiron të lërë shenjën e tij në këtë klub, tifozët dhe shokët e tij. Ai gjithashtu do të dëshirojë të tregojë Interin se çfarë është një mbrojtës i madh që po nënshkruajnë për pesë vitet e ardhshme.

"Ne e dimë se ka një barazim të hapur për ne, por të dy ekipet do të luajnë për të fituar. Interi ka lojtarë të mëdhenj, një trajner të shkëlqyer dhe është një sfidë emocionuese. Nuk më pëlqen të them nëse Lazio e meriton Ligën e Kampionëve më shumë se Inter apo jo. Unë vetëm e di se gjithçka do të ndryshonte në aspektin e financave dhe prestigjit. Ne e donim këtë me gjithë forcën tonë, kemi luajtur më shumë se kushdo këtë sezon dhe kemi humbur disa lojtarë gjatë rrugës."-tha Inzaghi.

Ndeshja mes Lazio-s dhe Inter-it do të luhet nesër, në "Olimpico" duke nisur nga ora 20:45.


/Ora News.tv/