Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, duke folur për dialogun Kosovë-Serbi, si një nga temat kryesore edhe në Samitin e BE-së për Ballkanin Perëndimor, ka thënë se pajtimi me Serbinë nuk është kompromis i lehtë për Kosovën.

“Presidenti Hashim Thaçi e tha edhe sot që Kosova është e gatshme për liberalizim, dialog dhe kompromis, por nuk është kompromis i vogël për Kosovën pajtimi me Serbinë”.

“E dini se çka do të thotë kjo: i kemi mbi 200 vende ku kanë ndodhur krime makabre, masakra, gra, pleq dhe fëmijë, qytetarë të pambrojtur të vrarë pa asnjë faj”.

“Mendojmë që kompromisi më i madh që mund ta bëjë Kosova është pajtimi”.

Haradinaj në një intervistë për Klan Kosova, ka folur po ashtu edhe për të gjendjen e pakicës serbe në Kosovë.

“Sa i përket të drejtave dhe integrimit të serbëve, atë po e bëjmë sepse Kushtetuta jonë është më e avancuara në botë për të drejtat e komuniteteve”.

“Kushtetuta jonë është e shkruar nga vetë Bashkimi Europian, nuk është sikur Kushtetua e Serbisë, e cila daton nga koha e qeverisjes së Vojisllav Koshtunicës”.

“Kushtetuta e Serbisë është problematike, e jona është e avancuar dhe e shkruar nga BE-ja”.

I pari i ekzekutivit kosovar ka thënë se në Sofje nuk ka pasë mundësi ta takojë Presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

“Nesër besoj do të kam mundësi të bisedoj më Kryeministren e Serbisë, por me Presidentin serb nuk kam pasë mundësi”.

Lexo më shumë në:  http://www.gazetaexpress.com/lajme/pajtimi-me-serbine-eshte-kompromisi-me-i-madh-qe-mund-ta-beje-kosova-thote-haradinaj-537622/?utm_source=referral&utm_medium=web&utm_campaign=copyright

/Ora News.tv/