Federata Angleze e Futbollit është gjobitur me 70,000 franga zvicerane pasi tre lojtarë të Anglisë kishin veshur çorape "të paautorizuara" në një ndeshje të Kupës së Botës.

Dele Alli, Eric Dier dhe Raheem Sterling kanë veshur çorape Trusox-in të firmës "Devon" mbi çorapet e tyre zyrtare të Nike dhe janë paralajmuar nga FIFA për të mos e bërë këtë.

Në një deklaratë të botuar në faqen e saj të internetit të mërkurën, FIFA deklaroi se po gjobiste FA për "shkelje të rregullave të mediave dhe të marketingut dhe rregulloreve të pajisjeve të FIFA-s".

Trupat qeveritarë të futbollit botëror shtuan:

"FIFA kishte kërkuar më parë Federatën e Futbollit të pushonte veprimtarinë që çoi në sanksion. Në veçanti, disa anëtarë të ekipit kombëtar anglez vazhduan të shfaqnin markë tregtare të paautorizuar dhe gjatë ndeshjes çerekfinale midis Suedisë dhe Anglisë".

FA Suedeze gjithashtu është dënuar me të njëjtën gjobë për një vepër të ngjashme më herët në turne.

/Ora News.tv/