Femrat në një fshat pranë Barcelonës kanë votuar për të dalë topless në pishinat publike.

Rezultati i votimit në L'Ametlla del Valles shkoi 61% për larjen e topless dhe 39% kundër.

Autoriteti lokal katalanas organizoi votimin, rezultati i të cilit është ligjërisht i detyrueshëm, për gratë e moshës 16 vjeç e lart, dhe 379 femra morën pjesë.

Femrat kërkuan votimin pasi policia urdhëroi dy femra në një pishinë vitin e kaluar që të vishnin bikinit.

Një kujdestar plazhi i kishte raportuar në polici.

Rasti nxiti protesta nga fshatarët që mbështetnin gratë.

 Fshati i 8,000 banorëve është 35 km (22 milje) në veri të Barcelonës.

/Ora News.tv/