Shpërthimi i Ebolas në Kongo është përhapur nga fshati në një qytet, duke shkaktuar frikë se sëmundja po bëhet gjithnjë e më e vështirë për t'u kontrolluar.

Ministri i Shëndetësisë Oly Ilunga Kalenga konfirmoi një rast në Mbandaka, një qytet me një milion banorë dhe rreth 130 km nga zona ku u regjistruar rastet e para më herët gjatë muajit.

Qyteti është një qendër e madhe e transportit rrugor drejt kryeqytetit Kinshasa.

Dyzet e dy persona janë infektuar dhe 23 veta janë konfirmuar të vdekur.

Rastet e konfirmuara, të mundshme dhe të dyshuara të Ebola janë regjistruar në tre zona shëndetësore të provincës Equateur të Kongos, tha Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH).

Peter Salama i OBSH tha se punëtorët shëndetësorë kanë identifikuar 430 njerëz që mund të kenë pasur kontakt me këtë sëmundje dhe po punonin për të gjetur më shumë se 4.000 kontakte të pacientëve me Ebola, të cilët ishin përhapur në Kongo veriperëndimore.

Të mërkurën më shumë se 4.000 doza të një vaksine eksperimentale të dërguar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) erdhi në vend, ndërkohë një grup tjetër pritet së shpejti.

Vaksina nga firma farmaceutike Merck nuk është e licencuar, por ka qenë efektive në gjykime të kufizuara gjatë shpërthimit të Ebolas në Afrikën Perëndimore.

Ajo duhet të ruhet në një temperaturë midis -60 dhe -80 C. Furnizimi me energji elektrike në Kongo nuk është i besueshëm.

/Ora News.tv/