Një burrë të cilit i ishte kërkuar të linte një  një kompleks apartamentesh në Boise të ShBA-së, dyshohet se ka sulmuar me thikë 9 persona, mes tyre gjashtë fëmijë, tha policia të dielën.

Katër nga të plagosurit kanë lëndime të rënda dhe ndodhen në gjendje kritike për jetën. Autori është identifikuar si Timmy Kinner, 30 vjeç.

Departamenti i Policisë Boise tha se besojnë se Kinner, nga Los Anxhelos, ishte një banor i përkohshëm i kompleksit të apartamenteve, por i ishte kërkuar të largohej të premten.

Në kompleksin e apartamenteve janë strehuar shumë familje refugjate, por Kinner nuk është refugjat. Policia tha se ende nuk ka një motiv të saktë lidhur me sulmin.

Esrom Habte, 12 vjeç, dhe Fathi Mahamoud, 11 vjeç, po luanin në bari pas banesës së tyre kur filloi sulmi.

"Ishte diçka e frikshme për shkak se ishim jashtë", tha Habte për mediat, ndërsa nëna e tij shtoi: "Ai po i ndiqte njerëzit dhe i godiste me thikë".

"Po fliste fjalë të këqia dhe goditi me thikë një të rritur disa herë", tha Habte.

Fëmijët futën në një apartament dhe u fshehën në një dollap me fëmijë të tjerë derisa policia u tha atyre se ishin të sigurt, tha ai.

Të dielën, buqetë me ngjyra u ndalën vetëm jashtë shiritit të skenës së krimit.

Policia i gjeti personat e plagosur brenda kompleksit ashtu edhe në parking. Kinner u arrestua në një distancë të shkurtër larg vendit të ngjarjes.

Kompleksi i apartamenteve është në një nga rrugët më të zhurmshme të Boise.

Kryebashkiaku i Boise Dave Bieter dënoi sulmin në Twitter.

"Sulmi i tmerrshëm i natës së fundit nuk përfaqëson Boise", shkroi Bieter.

"Ju lutemi bashkohuni me mua në lutje për të plagosurit dhe familjet e tyre. Ne duhet të bashkohemi për të dënuar këtë akt të turpshëm ".

/Ora News.tv/