Protesta të reja kundër Izraelit priten në territoret palestineze, një ditë pasi trupat izraelite vranë 55 persona në Rripin e Gazës.

E marta shënon 70 vjetorin e asaj që palestinezët e quajnë Nakba ose Katastrofa, duke iu referuar largimit të qindra mijëra personave nga shtëpitë e tyre nga territori që sot administrohet nga Izraeli në vitin 1948.

Tensionet do të jenë të larta në Gaza, ku viktima e një dite më parë do të varrosen.

Dhuna erdhi pasi SHBA zhvendosi Ambasadën e saj nga Tel Avivi në Jeruzalem nga Tel Avivi.

Palestinezët e konsiderojnë  Jerusalemin Lindor si kryeqytetin e një shteti të ardhshëm palestinez dhe e shohin lëvizjen e SHBA si mbështetje të kontrollit izraelit mbi të gjithë qytetin, të cilin Izraeli e konsideron si kapitalin e saj të pandashëm.

Zyrtarët palestinezë thanë se përveç viktimave, rreth 2,700 njerëz u plagosën gjatë përleshjeve të së hënës, të cilat ata e dënuan si një masakër. 

Kjo ishte dita më vdekjeprurëse në Gaza që nga lufta e vitit 2014. 

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu, tha se ushtria e tij po vepronte në vetëmbrojtje kundër sunduesve islamikë të Gazës, Hamas, që sipas tij dyan ta shkatërrojnë Izraelin.

/Ora News.tv/