Kitara historike e Bob Dylan, me të cilën ai ka luajtur për më shumë se një dekadë, do të dalë në ankand për 300.000 dollarë.

Martin e bleu “Martin 1963”  në vitin 1967 dhe e ka përdorur gjatë kohës që ishte pjesë e grupit George Harrison si edhe në koncertin legjendar Concert for Bangladesh në 1971.

Kitara do të dalë në Ankandet e Trashëgimisë, më 11 nëntor në Dallas.

Kjo është hera e dytë që kitara e Dylan shitet. Ai ia shiti në vitin 1977 një riparuesi kitarash Larry Cragg. Dhe Cragg e ka mbajtur kitarën në një mjedis të kontrolluar nga lagështira.

/Oranews.tv/

/Ora News.tv/