Cristiano Ronaldo shkroi një letër të hapur në faqen e internetit të Real Madridit pas njoftimit të transferimit të tij prej 105 milionë eurosh tek Juventusi.

"Ka ardhur koha për një epokë të re. Këto vite tek Reali i  Madridit dhe në qytetin e Madridit kanë qenë ndoshta më të lumturat në jetën time.

"Kam vetëm ndjenja të mirënjohjes për këtë klub, për këta tifozë dhe për këtë qytet. Unë vetëm mund t'i falënderoj të gjithë ata për dashurinë dhe dashurinë që kam marrë. Megjithatë, unë besoj se ka ardhur koha për të hapur një fazë të re në jetën time dhe për këtë arsye i kam kërkuar klubin që të pranojë një transferim. Ndihem në këtë mënyrë dhe i kërkoj të gjithëve, dhe sidomos shokëve të mi të më kuptojnë.

"Ata kanë qenë absolutisht të mrekullueshëm për nëntë vjet. Ata kanë qenë nëntë vite të veçanta. Ka qenë një kohë emocionuese për mua, plot respekt, por edhe e vështirë sepse Real Madridi është shumë i kërkuar, por kurrë nuk do të harroj se kam luajtur këtu futbollin në një mënyrë unike.

"Kam pasur shokë të shkëlqyer në fushë dhe në dhomën e zhveshjes, kam ndjerë ngrohtësinë e një turme të pabesueshme dhe së bashku kemi fituar tre Champions Leagues rrjesht dhe katër Champions në pesë vjet. Dhe me ta gjithashtu, në një nivel individual, kam kënaqësinë të fitoj katër "Topa te Arte" dhe tre këpucë ari. Të gjithë gjatë kohës sime në këtë klub të jashtëzakonshëm dhe të jashtëzakonshëm.

"Real Madridi e ka pushtuar zemrën time dhe atë të familjes sime dhe për këtë arsye më shumë se kurrë dua t'ju them faleminderit: falë klubit, Presidentit, drejtorëve, kolegëve të mi, të gjithë teknikëve, mjekëve, physios dhe punonjës të pabesueshëm që bëjnë gjithçka punë dhe që po kujdesen për çdo detaj pa pushim.

"Ju faleminderit pafundësisht edhe një herë tifozëve tanë dhe në sajë të futbollit spanjoll. Gjatë këtyre nëntë viteve emocionuese kam pasur lojtarë të mëdhenj para meje. Respekti im dhe njohja ime është për të gjithë ata.

"Kam reflektuar shumë dhe e di se ka ardhur koha për një epokë të re. Po largohem, por kjo këmishë, kjo mburojë dhe Santiago Bernabeu do të vazhdojnë të ndiejnë gjithmonë aromën e Realit kudo që të jem.

"Falë të gjithëve dhe sigurisht, siç thashë për herë të parë në stadiumin tonë nëntë vjet më parë: Hala Madrid!"-shkruan portugezi në letrën e tij.

/Ora News.tv/