Dëshira për të parë nga afër skuadrën kombëtare në Kupën e Botës, Rusi 2018 ka detyruar një tifoz të Portugalisë të bëj "çmenduri".

Ai është Helder Batista, një punonjës bashkie në qytetin portugez të Alequer dhe ka udhëtuar drejt Rusisë me biçikletë.

Në rrjetin social "Facebook" Batista shkroi:

"Zyrtare, unë kam ardhur tashmë në Rusi",-u shpreh Batista në faqen e Facebook të fushatës së tij, Rumo një Rusi 2018.

Batista u largua nga Alenquer më 6 maj dhe kaloi në shtete si Spanja, Franca, Gjermania, Polonia, Lituania dhe Letonia, në rrugën e tij drejt Kupës së Botës në Rusi, duke postuar foto dhe video të udhëtimit të tij në Facebook, ku faqja e tij ndiqet nga më shumë se 5,500 ndjekës.

Ai synon të arrijë në Kratovë, ku do të vendoset skuadra e Portugalisë më 20 qershor.

Qëllimi i Batista është të mbledhë para për një organizatë bamirëse që ndihmon fëmijët me kancer.

Kampionët në fuqi të Europës, Portugalia ndodhet në Grupin B, sëbashku me Spanjën, Marokun dhe Iranin.
/Ora News.tv/