The Favourite ka dominuar çmimet e British Academy Film Awards mbrëmjen e së dielës (10 shkurt). Filmi ka siguruar shtatë çmime nga 12 nominime.

Olivia Colman mori çmimin ‘Aktorja më e mirë’ ndërsa Rachel Weisz çmimin ‘Aktorja më e mirë mbështetëse’.

Filmi meksikan Roma fitoi “Filmi më i mirë’ dhe Rami Malek mori çmimin ‘Aktori më i mirë’ për rolin e Freddie Mercury në Rhapsody Bohem.


Fituesit kryesorë

  • The Favourite: 7 çmime, nominuar në 12 kategori
  • Roma: 4 çmime, nominuar në 7 kategori
  • Bohemian Rhapsody: 2 çmime, nominuar në 7 kategori 
  • Black Panther: 1 çmim, nominuar në 1 kategori
  • BlacKkKlansman: 1 çmim, nominuar në 5 kategori
  • Green Book: 1 çmim, nominuar në 4 kategori
  • Vice: 1 çmim, nominuar në 6 kategori
  • A Star is Born: 1 çmim, nominuar në 7 kategori


Bafta Film Awards 2019: Lista e plotë


Best film

  • Winner: Roma
  • BlackkKlansman
  • The Favourite
  • Green Book
  • A Star Is Born


Outstanding British film

  • Winner: The Favourite
  • Beast
  • Bohemian Rhapsody
  • McQueen
  • Stan & Ollie
  • You Were Never Really Here


Leading actor

  • Winner: Rami Malek - Bohemian Rhapsody
  • Bradley Cooper - A Star Is Born
  • Christian Bale - Vice
  • Steve Coogan - Stan & Ollie
  • Viggo Mortensen - Green Book


Leading actress

  • Winner: Olivia Colman - The Favourite
  • Glenn Close - The Wife
  • Lady Gaga - A Star Is Born
  • Melissa McCarthy - Can You Ever Forgive Me?
  • Viola Davis - Widows


Supporting actor

  • Winner: Mahershala Ali - Green Book
  • Adam Driver - BlackkKlansman
  • Richard E Grant - Can You Ever Forgive Me?
  • Sam Rockwell - Vice
  • Timothee Chalamet - Beautiful Boy


Supporting actress

  • Winner: Rachel Weisz - The Favourite
  • Amy Adams - Vice
  • Claire Foy - First Man
  • Emma Stone - The Favourite
  • Margot Robbie - Mary Queen of Scots


Director

  • Winner: Alfonso Cuaron - Roma
  • Spike Lee - BlacKkKlansman
  • Paweł Pawlikowski - Cold War
  • Yorgos Lanthimos - The Favourite
  • Bradley Cooper - A Star Is Born


EE Rising Star Award (voted for by the public)

  • Winner: Letitia Wright
  • Jessie Buckley
  • Cynthia Erivo
  • Barry Keoghan
  • Lakeith Stanfield


Outstanding debut by a British writer, director or producer

  • Winner: Beast - Michael Pearce (writer/director), Lauren Dark (producer)
  • Apostasy - Daniel Kokotajlo (writer/director)
  • A Cambodian Spring - Chris Kelly (writer/director/producer)
  • Pili - Leanne Welham (writer/director), Sophie Harman (producer)
  • Ray & Liz - Richard Billingham (writer/director), Jacqui Davies (producer)


Film not in the English language

  • Winner: Roma
  • Capernaum
  • Cold War
  • Dogman
  • Shoplifters


Documentary

  • Winner: Free Solo
  • McQueen
  • RBG
  • They Shall Not Grow Old
  • Three Identical Strangers


Animated film

  • Winner: Spider-Man: Into The Spider-Verse
  • Incredibles 2
  • Isle of Dogs


Original screenplay

  • Winner: The Favourite
  • Cold War
  • Green Book
  • Roma
  • Vice


Adapted screenplay

  • Winner: BlacKkKlansman
  • Can You Ever Forgive Me?
  • First Man
  • If Beale Street Could Talk
  • A Star Is Born


Original music

  • Winner: A Star Is Born
  • BlackkKlansman
  • If Beale Street Could Talk
  • Isle of Dogs
  • Mary Poppins Returns


Cinematography

  • Winner: Roma
  • Bohemian Rhapsody
  • Cold War
  • The Favourite
  • First Man


Costume design

  • Winner: The Favourite
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Bohemian Rhapsody
  • Mary Poppins Returns
  • Mary Queen of Scots


Editing

  • Winner: Vice
  • Bohemian Rhapsody
  • The Favourite
  • First Man
  • Roma


Production design

  • Winner: The Favourite
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • First Man
  • Mary Poppins Returns
  • Roma


Make-up and hair

  • Winner: The Favourite
  • Bohemian Rhapsody
  • Mary Queen of Scots
  • Stan & Ollie
  • Vice


Sound

  • Winner: Bohemian Rhapsody
  • First Man
  • Mission: Impossible - Fallout
  • A Quiet Place
  • A Star Is Born


Special visual effects

  • Winner: Black Panther
  • Avengers: Infinity War
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • First Man
  • Ready Player One


British short film

  • Winner: 73 Cows
  • Bachelor
  • The Blue Door
  • The Field
  • Wale


British short animation

  • Winner: Roughhouse
  • I'm OK
  • Marfa


Outstanding contribution to British cinema

  • Stephen Woolley and Elizabeth Karlsen

/Ora News.tv/