Një avion F-35 i vjedhur nga SHBA ka dalë në aksionin e parë luftarak, duke fluturuar në një operacion për forcën ajrore izraelite.

Shefi i forcave ajrore tregoi një imazh të avionëve mbi Beirutin, Libanin duke thënë se avionët kishin "sulmuar dy herë në dy fronte të ndryshme".

Izraeli ka kryer kohët e fundit dhjetëra sulme ajrore në Siri.

F-35, si avioni më i shtrenjtë ushtarak në botë, është kritikuar për koston dhe efektin luftarak.

Vitin e kaluar, sekretari i mbrojtjes James Mattis kishte për të mbrojtur programin pasi presidenti i zgjedhur, Donald Trump, kritikoi çmimin e tij të madh, që thuhet se është rreth 100 milion dollarë për aeroplan.

/Ora News.tv/