Presidenti sirian Bashar al- Assad iu përgjigj sulmit ajror të SHBA, Britanisë dhe Francës  duke thënë se  e kanë bërë Sirinë dhe popullin e saj më të vendosur se kurrë për të shtypur terrorizmin në vend.

Në komentet e bëra gjatë një telefonate me presidentin iranian Hassan Rouhani dhe të botuar në llogarinë e Tëitterit të presidencës siriane, Assad tha: "Ky agresion do të rrisë Sirinë dhe vendosmërinë e popullit sirian që të vazhdojë të luftojë dhe të shtypë terrorin në çdo pëllëmbë të vendit .

Ai akuzoi vendet perëndimore se kërkojnë të mbështesin terrorizmin në Siri

Gjatë telefonatës z. Rouhani rikonfirmoi mbështetjen e Iranit për Sirinë, tha presidenca siriane.

Irani besohet se  ka mështetur me trupa dhe fonde qeverinë e Asadit gjatë konfliktit, shkruan BBC. 

/Ora News.tv/